Wiadomości

Dom Wydawniczy REBIS, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Kino Atlantic zapraszają na SPOTKANIE Z LECHEM MAJEWSKIM oraz aktorami: Michałem Żurawskim i Piotrem Żurawskim. WARSZAWA, KINO ATLANTIC, 12 grudnia, godz. 18:30.
Scenariusz wieczoru:
- projekcja filmu "Młyn i krzyż"
- rozmowa z reżyserem Lechem Majewskim połączona z czytaniem fragmentów książki przez Michała Żurawskiego i Piotra Żurawskiego którą poprowadzi Dagmara Kowalska (Radio Dla Ciebie)
- MOŻLIWOŒĆ ZAKUPU KSIĄŻKI W PROMOCYJNEJ CENIE 30 zł i ZDOBYCIA AUTOGRAFU we foyer.
Gospodarz: Artur Wolski
Aby wziąć udział w spotkaniu 12 grudnia proszę wypełnić formularz, znajdujący się w tym miejscu:

Widzowie

Nauczyciele


Zgłoszenia przyjmowane są do 9 grudnia. Każde zostanie potwierdzone. Spotkanie z Lechem Majewskim i projekcja filmu "Młyn i krzyż"

Spotkanie z Lechem Majewskim i projekcja filmu "Młyn i krzyż"


W Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017 odbędzie się CYKL PIĘCIU WYKŁADÓW MISTRZOWSKICH LECHA MAJEWSKIEGO pt. Ukryty język symboli w kulturze i sztuce. Wykłady będą miały otwarty charakter i są skierowane do wszystkich studentów wrocławskich uczelni, którzy chcą poznać i poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i sztuce. Wykłady odbędą się 14.11, 21.11, 5.12, 12.12 i 9.01 (poniedziałki) w Sali Kameralnej Zachodniej IDiKS we Wrocławiu, ul. Joliot-Curie 15 o godz. 16:50-20:00. Koordynatorem przedmiotu jest Piotr Kurowski (piotr.kurowski@uwr.edu.pl)

Wykłady Lecha Majewskiego na Uniwersytecie Wrocławskim


Zapowiada się spektakularne wydarzenie! Wyjątkowo, tylko jeden, jedyny raz! 20 lat od prapremiery opery POKÓJ SAREN. WIECZÓR Z LECHEM i JÓZEFEM SKRZEKIEM z udziałem SOLISTÓW, CHÓRU I ORKIESTRY OPERY ŚLĄSKIEJ. 14 kwietnia (czwartek), godz. 19.00. Najlepsze bilety zaledwie 40 zł! Kup, klikając poniżej.

Wieczór z LECHEM MAJEWSKIM i JÓZEFEM SKRZEKIEM w OPERZE ŚLĄSKIEJ!


W Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu prezentowana będzie wystawa "WIDEOFRESKI LECHA MAJEWSKIEGO". Wernisaż wystawy odbędzie się 7 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00. Sztuka, dzieło Lecha Majewskiego jest świadectwem imponującej rozległości zainteresowań artystycznych; jest twórcą wszechstronnym, wypowiadającym się za pomocą rozmaitych mediów. Malarz, reżyser filmowy o światowej renomie (należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej), reżyser teatralny i operowy, autor sztuki wideo, a także poeta, prozaik, eseista, kompozytor. Swobodnie przekracza granice między filmem, malarstwem (nazywany jest „malarzem ekranu”) i wideoartem. Czerpie inspiracje ze sztuki dawnych mistrzów, jednocześnie wciąż poszukując nowych, awangardowych środków wyrazu.

Wystawa WIDEOFRESKI LECHA MAJEWSKIEGO w Muzeum Mieskim w Zabrzu.


Po "MANHATTAN BABILON" jest już do kupienia kolejna książka Lecha Majewskiego, która ukazała się w ramach serii Utwory zebrane. Kolejnym tytułem serii są "SCENARIUSZE. TOM I", który zawiera teksty dotyczące następujących filmów: "Rycerz", "Lot świerkowej gęsi", "Więzień Rio", "Ewangelia wg Harry'ego" oraz "Angelus". Utwory zebrane Lecha Majewskiego ukazują się która dzięki współpracy DW REBIS ze Stowarzyszeniem Angelus Silesius. "SCENARIUSZE. TOM I" są do kupienia już od 21,99 zł!

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się gdzie można kupić "SCENARIUSZE. TOM I"


Variety.com podaję, że do gwiazdorskiej obsady "DOLINY BOGÓW" dołączyli: BERENICE MARLOHE ("Skyfall") i Keir Dullea ("2001: Odyseja kosmiczna"). Inspirację dla najnowszego filmu Lecha Majewskiego stanowi jedna z legend Indian Nawaho. Będzie to opowieść o człowieku, który posiadł niepospolitą wyobraźnię i dzięki niej potrafi zmieniać rzeczywistość.

Dziewczyna Bonda w nowym filmie Lecha Majewskiego!


CHARLOTTE RAMPLING ponownie wystąpi w filmie Lecha Majewskiego! Nominowana do tegorocznego Oscara, uznana brytyjska aktorka, która grała w "Młynie i Krzyżu", tym razem wystąpi w filmie "DOLINA BOGÓW". Obok Charlotte Rampling zagrają także Josh Hartnett i John Rhys-Davies. Początek zdjęć w maju. "Dolina Bogów" ma być epickim science-fiction, w którym spotkają się historie: najbogatszego człowieka na ziemi, starożytnego ludu Navajo oraz pisarza Johna Ecasa, dzięki któremu rzeczywistość będzie splatała się ze sferą wyobrażeń. Producentami "Doliny Bogów" są: Lech Majewski (Angelus Silesius), Filip Jan Rymsza (Royal Road Entertainment), Carla Rosen-Vacher i Peter Safran (The Safran Company). Międzynarodowym agentem sprzedaży jest Fortissimo Films. Piszą o tym najważniejsze amerykańskie magazyny filmowe:

"The Hollywood Reporter"

"Variety"

"Screen Daily"

"Deadline.com"


LECH MAJEWSKI, wybitny reżyser i pisarz, opowiada o swojej najnowszej powieści MANHATTAN BABILON. Najbliższe autorskie spotkanie 6 grudnia (niedziela) we Wrocławiu. Szczegóły w poprzedniej wiadomości.

Lech Majewski o swojej najnowszej książce MANHATTAN BABILON


Zapraszamy na spotkanie z Lechem Majewskim. Marta Mizuro rozmawiać z nim będzie o jego najnowszej książce "Manhattan Babilon", która została wydana w ramach współpracy DW REBIS ze Stowarzyszeniem Angelus Silesius. Dla pierwszych 100 osób mikołajkowe upominki! Wrocławskie Centrum Kongresowe (RCTB), ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław, 6 grudnia, niedziela, godz. 10:15, sala C.

Mikołajkowe spotkanie z Lechem Majewskim


"Na pewno powieść nie powstałaby w obecnym kształcie, gdyby nie moje przeżycia w Nowym Jorku w miesiącach po zamachu. Musiałem zatem utrwalić te obrazy, ową niezwykłą i chyba do niedawna dla Europejczyków mało zrozumiałą atmosferę lęku i zagrożenia. Gdy odwiedzałem znajomych, mówili tylko o tym, ile zgromadzili pojemników z wodą czy puszek na czarną godzinę. Okna przekreślone były taśmą klejącą, jakby spodziewano się nalotów bombowych. Każdy program radiowy czy telewizyjny regularnie był przerywany komunikatem, by robić zapasy, kserować dokumenty i papiery wartościowe, a kopie wysyłać w głąb kraju. Ta psychoza jest jednak tylko tłem mojej powieści - tłem, na którym rozgrywa się historia kryminalna."

wywiad z Lechem Majewskim, granice.pl


Dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast serdecznie zaprasza na finisaż wystawy "Lech Majewski. Podziemne słońce", który odbędzie się 8 listopada 2015 r. (niedziela) o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. W programie: zwiedzanie wystawy, projekcja filmu, spotkanie z Lechem Majewskim oraz poczęstunek. Podczas finisażu odbędzie się promocja najnowszej książki Lecha Majewskiego. Jego powieść "Manhattan Babilon" to pierwsze z cyklu dzieł wydanych w wyniku współpracy Stowarzyszenia Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki ANGELUS SILESIUS i Domu Wydawniczego REBIS. Cykl obejmować będzie powieści, scenariusze, eseje i miniatury oraz poezję.

"MANHATTAN BABILON" do kupienia w Bonito.pl


Zapraszamy do polubienia oficjalnego fanpage'a Lecha Majewskiego na Facebooku. Link poniżej.

Lech Majewski na Facebooku


Prywatna galeria sztuki im. Jacka Sempolińskiego SPA SPOT zaprasza na wernisaż wystawy wideo-artów Lecha Majewskiego "Camera lucida". Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę 24 października o godz. 17.00. Artysta będzie obecny na uroczystości. Partnerem Wydarzenia jest firma Sony Professional.

Lech Majewski w galerii SPA SPOT


W najbliższy piątek, 23 października, odbędzie się premiera najnowszej książki Lecha Majewskiego pt. "Manhattan Babilon"! Książkę będzie można nabyć, a także spotkać się z autorem i wziąć autograf oraz dedykację podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Zapraszamy.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie


16 października miało premierę wydanie DVD i Blu-ray najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Onirica". Wydawcą tego tytułu, tak jak kolekcji wszystkich wcześniejszych filmów reżysera "Ogrodu Rozkoszy Ziemskich" oraz "Młyna i Krzyża", jest Galapagos. "Onirica" jest dostępna m.in. w następujących sklepach: Cdp.pl, Empik.com, MediaMarkt.pl, Merlin.pl. W serwisie Ceneo.pl można porównać ceny i wybrać najkorzystniejszą ofertę.


Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Czesław Czapliński zapraszają na spotkanie z Lechem Majewskim w ramach cyklu kameralnych spotkań ARTYŚCI w ŁAZIENKACH. 8 października 2015 r. (czwartek), godz. 18:00 w Pałacu Myślewickim (Łazienki Królewskie w Warszawie, ul. Agrykoli 1). Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi Czesław Czapliński: artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, albumów i książek. Fotografował osobistości tj.: Bernardo Bertolucci, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Luciano Pavarotti, Roman Polański, Andy Warhol.

Czesław Czapliński

Muzeum Łazienki Królewski w Warszawie


Lech Majewski będzie jednym z 22 artystów z 13 krajów, których dzieła zostaną zaprezentowane podczas wystawy VI Mostra 3M De Arte Digital w Rio de Janerio. Jak tłumaczy kuratorka, Claudia Giannetti, wystawa skupia współczesnych twórców audiowizualnych, którzy inspirują się dziełami artystów, tworzących od XV do XX wieku i poprzez nowczesne środki techniczne reinterpretują je, tworząc nową, artystyczną jakość. Twórczość Lecha Majewskiego będą reprezenowały wideo-arty: cykl Bruegel Suite i Ukrzyżowanie. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 października, a wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 do 25 października.

wideo-arty Lecha Majewskiego na wystawie w Rio de Janerio


4 października Lech Majewski uświetnił swoją obecnością pokaz filmu "Młyn i Krzyż w Muzeum Gutenberga w niemieckim Mainz. Pokaz i spotkanie z reżyserem było cześcią cyklu filmowego w ramach realizowanego przez tę prestiżową instytucję rocznego tematu "Reformacja - obraz i Biblia". Inne filmy inspirowane Biblią, współtworzące cykl to: „Rublow” Andrieja Tarkowskiego i „Ewangelia według św. Mateusza” Piera Paolo Pasoliniego. Ogranizatorzy wybrali filmy wybitnych reżyserów, którzy podjęli w swoich dziełach temat paradoksu przedstawiania niewidzialnego Boga poprzez widzialny obraz.

Lech Majewski i "Młyn i Krzyż" w Muzeum Guntenberga


Z wielką przyjemnością zapraszamy wszystkich do Muzeum Śląskiego w Katowicach na wystawę "LECH MAJEWSKI. PODZIEMNE SŁOŃCE. WIDEO-ART, RZEŹBA", która będzie prezentowana do 18 listopada. Punktem wyjścia do wystawy jest prezentacja dzieła Bruegel Suite - tryptyku wideo zakupionego do zbiorów Muzeum Śląskiego w 2014 roku. Wystawa obejmuje prace artysty, wideo-arty z trzech najsłynniejszych cyklów powstałych w latach 2005-2015: Krew Poety (2006), Ćwiczenia z Bruegela (2011) oraz cyklu najnowszego Supermarket Dante (2015).

wystawa Lecha Majewskiego w Muzeum Śląskim


Lech Majewski kilkakrotnie spotkał się z publicznością podczas 35. Cambridge Film Festival. Poniżej zdjęcia z jednego ze spotkań oraz rozmowa w radiu Cambridge 105. Dziennikarz Julian Clover w programie 105 Drive rozmawiał z Billem Lawrence'em, dyrektorem artystycznym Festiwalu, o filmach twórcy "Ogrodu rozkoszy ziemskich" i "Oniriki". Lech Majewski został uhonorowany główną, festiwalową retrospektywą.

Q&A po seansie filmu "Młyn i Krzyż"

Cambridge 105 – Lech Majewski


"Pojechałem więc do Szwecji i nazajutrz po przyjeździe poszedłem na plan. Wszyscy już od rana dziarsko się uwijali co wprawiło mnie w zdumienie po uprzednich doświadczeniach, ale przede wszystkim szukałem Bergmana. Sądziłem, że pewno pojawi się na planie jak jakiś cesarz. W końcu zapytałem asystenta producenta. Ten wskazał mi palcem jakiegoś mężczyznę, który klęczał w przepoconej koszuli i przesuwał kabel… Dopiero wtedy rozpoznałem Bergmana."

wywiad z Lechem Majewskim, kulturaonline.pl


W dniach 3-13 września odbędzie się 35. Cambridge Film Festival, na którym będzie prezentowana retrospektywa twórczości Lecha Majewskiego. Zaprezentowane zostaną: "Pokój saren", "Wojaczek", a także tryptyk: "Ogród rozkoszy ziemskich", "Młyn i Krzyż", "Onirica". Jak piszą organizatorzy, brytyjska publiczność będzie miała zaszczyt podczas kolejnych autorskich spotkań porozmawiać z niezwykłym, wizjonerskim reżyserem. Lech Majewski pierwszy raz w Cambridge był w 1981 roku, wraz ze swoim debiutanckim filmem "Rycerz". www.cambridgefilmfestival.org.uk


Lech Majewski spędził ostatni tydzień we Włoszech, wykładając dla 200 młodych filmowców z całego świata w ramach festiwalu CinemadaMare. Obok reżysera "Oniriki", podczas 11 tygodni w 10 włoskich regionach, pośród 50 gości pojawili się także: Margarethe von Trotta, Theo Angelopulos, Mohsen Makmalbaf, Ken Loach, Giuseppe Tornatore, Wim Wenders, Krzysztof Zanussi. Spotkanie uznanych twórców z początkującymi filmowcami owocuje ilością 900 filmów krótkometrażowych, które ogląda razem 50 000 widzów. www.cinemadamare.comLech Majewski był przewodniczącym jury festiwalu 44. Lubuskie Lato Filmowe, które, odbywając się od 1969 roku w Łagowie, jest wydarzeniem filmowym o najdłuższej historii w Polsce. Na edycji, która odbywała się 28.06-05.07 tr. filmy Lecha Majewskiego były prezentowane w sekcji Mistrzowie kina. Zaprezentowano: Pokój saren, Wojaczek, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich, Młyn i krzyż, Onirica. Po seansie tego ostatnim dzieła, wieńczącego tryptyk, publiczność miała możliwość porozmawiania z twórcą. www.llf.pl/spotkanie-z-lechem-majewskim


Lech Majewski był także gościem prestiżowego Swedenborg Film Festival w Londynie. To jedyny festiwal filmowy w świecie inspirowany twórczością jednego filozofa, cieszący się zainteresowaniem tysięcy filmowców z całego świata. Szwedzki naukowiec i filozof, mistyk Emanuel Swedenborg (1688/72) miał przełomowy wpływ na romantyzm, symbolizm i surrealizm. Angielska publiczność w dniach 10 i 11 lipca miała możliwość obejrzeć: Ogród rozkoszy ziemskich, Młyn i Krzyż oraz Onirikę. Jak stwierdzili organizatorzy, czyli nobliwe The Swedenborg Society, jest to "incredible triptych" polskiego wizjonera kina. Po każdym z tytułów odbyło się spotkanie z publicznością.
www.swedenborg.org.uk/home


Skończył się 8. Festiwal Filmów Polskich w Rosji "Wisła". W konkursie, wśród m.in. nagrodzonych: "Obywatela", "Obietnicy", "Carte Blanche" i "Bogów" rosyjskiej publiczności była prezentowana także "Onirica". Lech Majewski był zaproszony do Moskwy, ale niestety nie mógł porozmawiać z rosyjską publicznością, ponieważ w tym samym czasie przebywał w brazylijskim Salwadorze, na festiwalu CineFuturo.


26 maja "Onirica" była prezentowana w ramach Festiwalu CINEFUTURO IX Seminario Internacional de Cinema e Audiovisual w brazylijskim Salwadorze. Lech Majewski prowadził w ramach festiwalu wykłady o związkach malarstwa i kina oraz o Federico Fellinim. Twórca "Młyna i Krzyża" często podkreśla swoją fascynację włoskim klasykiem. Przejawem tego jest słynny esej "Asa Nisi Masa - Magia w 8 i 1/2 Felliniego".17.04.2015

Wywiad z Lechem Majewskim (PortalFilmowy.pl): Link.

16.04.2015

Kolejne wywiady i artykuły poświęcone "Onirice" Lecha Majewskiego:

Stopklatka.pl: Lech Majewski: film okrutniejszy niż horrory [wywiad]

Tygodnik "Polityka": Dantejskie sceny

Polskie Radio: "Onirica". Lech Majewski o Polsce obrazami jak z Dantego

15.04.2015

Zapraszamy do lektury recenzji "Dantejskie sny Lecha Majewskiego", poświęconej najnowszemu filmowi "Onirica". Kulturaonline.pl

17.03.2015

Amerykańskie "Variety" opublikowało informacje dotyczące kolejnego filmu Lecha Majewskiego "Valley of the Gods". Artykuł w tym prestiżowym magazynie odbił się szerokim echem w polskich mediach. Informację o "Dolinie Bogów" można znaleźć na portalach internetowych WP.pl, Onet.pl oraz Stopklatka.pl. Wszystkich wyprzedziła jednak Telewizja Wałbrzych, w której 13 października Lech Majewski opowiadał o swoim najnowszym projekcie.

Variety

YouTube


25.02.2015

Za 52 dni, czyli nie 27 marca, jak wcześniej informowaliśmy, a 17 kwietnia (to data ostateczna!) wejdzie na ekrany kin w Polsce najnowszy film Lecha Majewskiego "Onirica" (taki też będzie jego oficjalny tytuł). Miło nam, że informuje o tym jeden z najważniejszych portali filmowych: "PortalFilmowy.pl".

29.01.2015

29 stycznia 2015 roku, w obecności scenarzysty, reżysera oraz producenta Lecha Majewskiego film "ONIRICA Psie Pole" zostanie zaprezentowany w jednej z najbardziej prestiżowych galerii na całym świecie - w paryskim Luwrze. Francuska premiera dzieła, wieńczącego tryptyk zapoczątkowany "Ogrodem rozkoszy ziemskich" i kontynuowany "Młynem i Krzyżem", będzie częścią 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Sztuce. Pokaz jest zorganizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Paryżu.

27.01.2015

Zapraszamy do lektury artykułu A masterpiece about a masterpiece: “The Mill and The Cross” by Lech Majewski" opublikowanego w "SAE Magazine": Link.

Link do zwiastuna filmowego związanego z Muzeum w Luwrze: "Journées Internationales du Film sur l’Art 2015 - Musée du Louvre".

24.01.2015

Zapraszamy do lektury rozmowy z Lechem Majewskim: "Lech Majewski: Skoro przemysł rozrywkowy zrywa boki, ktoś musi być poważny". Informacje o filmie "Psie Pole" pojawiły się na stronie internetowej Luwru: "Field of Dogs (Psie Pole)".

13.01.2015

Najnowszy film Lecha Majewskiego "ONIRICA Psie Pole" (ostatnia część trylogii, po "Ogrodzie rozkoszy ziemskich" oraz "Młynie i Krzyżu), którego inspiracją było jedno z najważniejszych arcydzieł literatury - "Boska Komedia" Dantego Alighieri, pojawi się w polskich kinach 27 marca! Zapewne będzie do obejrzenia tylko w kinach studyjnych. Dystrybutorem będzie Stowarzyszenie "Angelus Silesius", które było także producentem filmu. Zapraszamy już dzisiaj. Ten wizualny poemat to więcej niż film, to dzieło sztuki!

22.11.2014

W dniach 8-9 listopada, w ramach 2 edycji przeglądu Ciakpolska - Festiwal Filmów Polskich, odbyła się w Rzymie retrospektywa filmów Lecha Majewskiego. 8 listopada reżyser, którego Włosi traktują i hołubią jak swojego współrodaka, wygłosił wykład dla studentów Akademii Sztuk Pięknych. Tego samego dnia, w ramach hasła Cineteca Classic, pokazano następujące dzieła Lecha Majewskiego: „Ogród rozkoszy ziemskich”, „ONIRICA Psie Pole” oraz „Ewangelia według Harry'ego”. Przed najnowszym filmem odbyło się spotkanie z głównym twórcą, któremu towarzyszyli: Dorota Lis (kostiumy) oraz Massimiliano Cutrera (lektor czytający fragmenty „Boskiej Komedii”). Spotkanie poprowadził Darius Evoli, profesor Katedry Estetyki rzymskiej ASP. Następnego dnia zaprezentowano "Pokój saren", "Wojaczka" oraz "Młyn i Krzyż". Wszystkie projekcje miały miejsce w kinie Trevi należącym do włoskiej Filmoteki Narodowej.

Z Włoch Lech Majewski wraz z filmem "ONIRICA Psie Pole" udał się na Europejskie Forum Filmowe "Scanorama", które jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń filmowych, jakie odbywają się jesienią na Litwie. Podczas 12. edycji festiwalu zostało pokazanych ponad 100 najciekawszych filmów z Europy. "ONIRICA Psie Pole" była jednym z trzech polskich tytułów prezentowanych w Wilnie i Kownie. 11 listopada, po seansie, odbyło się spotkanie z reżyserem.

Lech Majewski dostał także następujący list: "Jako nowa dyrekcja kina «Art & Essai» w szwajcarskiej Lozannie, będziemy niezwykle zaszczyceni, jeśli zechce Pan przyjąć zaproszenie na Uroczystość Otwarcia, która odbędzie się 14 listopada. Ceremonia zapoczątkuje nowy etap działalności naszego, istniejącego od 1959 roku, kina. Na film Otwarcia wybraliśmy "ONIRICĘ Psie Pole", a Pana obecność byłaby okazją do zapoznania naszej publiczności z Pana sposobem tworzenia, szerzej zaś wytyczałyby ideę przyszłego repertuaru, w którym chcielibyśmy skupić się na dziełach takich jak Pana, zdecydowanie za mało obecnych w kinowej przestrzeni." Lech Majewski przyjął zaproszenie i, ku radości organizatorów, uświetnił swoją obecnością tę uroczystość.

Prosto z Szwajcarii reżyser pojawił się w Bydgoszczy, gdzie "ONIRICA Psie Pole" jest prezentowana w ramach Konkursu Głównego prestiżowego festiwalu Camerimage. Oprócz pokazu odbyła się także konferencja prasowa, na której Lech Majewski mówił m.in.: "Nie wolno Dantego ilustrować bezpośrednio, można być nim zainspirowanym. - A inspiracja polegała na tym, że Dante potrafił w swoim poemacie połączyć osobiste z publicznym. Osobista tragedia ma jakiś rezonans w sprawach publicznych. W wypadku Polski rok 2010 był takim rokiem dantejskim, czy też biblijnym."


17.10.2014

Międzynarodowe tournée filmu Lecha Majewskiego „ONIRICA Psie Pole”.

Najnowszy film Lecha Majewskiego „ONIRICA Psie Pole” kontynuuje swoje międzynarodowe tournée. Od 16 do 20 października będzie prezentowany w Indiach, na 16. Mumbai Film Festival, w ramach sekcji World Cinema. Pierwszy pokaz odbył się w Chandan Cinema na głównej festiwalowej sali dla 900 osób! Przed ostatnie 2 tygodnie, od 3 do 17 października, film jest także wyświetlany, w ramach sekcji Exclusive Screenings, przez prestiżowe Museum of Fine Arts w Bostonie. Wcześniej film i reżyser gościli na festiwalu filmowym w Rio de Janerio, drugim co do wielkości mieście Brazylii. Spotkanie z Lechem Majewskim odbyło się 2 października po pierwszym festiwalowym seansie. W ramach Festival do Rio 2014 film był prezentowany jeszcze kilka razy. Ostatni seans odbył się 8 października. Reżyser udzielił krótkiego wywiadu dla festiwalowego studia (www.youtube.com/watch?v=Wz4NndlCVvk). Relacja na oficjalnej stronie: www.festivaldorio.com.br/br/noticias/lech-majewski-apresenta-o-seu-i-onirica-i-no-festival. 7 kwietnia tr. film miał swoją włoską, a zarazem światową premierę na festiwalu w Bari. 2 dni później był już prezentowany na festiwalu w tureckim Stambule. Następnie (w lipcu) mogli go zobaczyć widzowie na festiwalach w Monachium (Niemcy), Taipei (Tajwan), Odessie (Ukraina) oraz Puli (Chorwacja). Między 28 a 30 sierpnia „ONIRICA Psie Pole” była pokazywana w ramach sekcji World Greats na jednym z najważniejszych festiwali świata - w kanadyjskim Montrealu. Później widzieli go także widzowie w Durres (Albania), Ostendzie (Belgia), Batumi (Gruzja) oraz Vancouver (Kanada). Film pojawi się w polskich kinach w styczniu 2015 roku. Wkrótce podamy dokładną datę premiery.


11.10.2014

Film Lecha Majewskiego "Onirica - Psie Pole" wyświetla prestiżowe Boston Museum of Fine Arts. Link

27.09.2014

"Onirica - Psie Pole" Lecha Majewskiego, to ostatnia część tryptyku obejmującego "Ogród rozkoszy" i "Młyn i krzyż". Majewski, reżyser o światowej renomie, w kraju pozostaje jakby na marginesie. Zajmuje się nie tylko kinem, publikuje także poezję i prozę, maluje, komponuje, jeździ po świecie z wykładami o ukrytej symbolice sztuki dawnej. Jego "Psie Pole" to rodzaj erudycyjnego traktatu o żałobie, o śmierci duchowej i poszukiwaniu zbawienia w świecie zdegradowanym, gdzie do Boga, do absolutu ludzie mają dostęp jedynie przez sztukę - i to sztukę dawną, tę sprzed XX wieku. Dantejskie piekło (bohater dla pocieszenia czyta "Boską komedię") można odnaleźć wokół nas, choćby w supermarkecie. Obrazy zdegradowanego raju atakują z telewizora, gdzie prezenterka w bikini kusi: wyślij SMS! W filmach Majewskiego zawsze działa paradoksalny mechanizm, rodzaj profanacji świętości, demaskacji sztuki, ściągnięcia jej na ziemię. Ale równocześnie działa mechanizm odwrotny: ściągając niebo ku ziemi, ten artysta próbuje się wspiąć do niego, unieść w powietrze jak podczas lewitacji, powtórzyć gest dawnych artystów i łapać Pana Boga za nogi. Ten uparty wysiłek, to schulzowskie wchodzenie i schodzenie, adoracja połączona z profanacją stwarza napięcie. Może od czasów Hasa nikt w polskim kinie nie rozmawiał z nami tak intymnie, za pomocą poetyckiego wyznania, które w tym filmie ma chwilami kształt zaszyfrowanej spowiedzi. To film o żałobie - prywatnej i publicznej (bo Majewski przywołał także rok 2010 i katastrofę smoleńską, oczyszczając ją z politycznego kontekstu, przywracając nastrój pierwszych chwil, gdy wiadomość o niej nie dzieliła paranoicznie ludzi, tylko łączyła). Ten fascynujący film - godny dużej nagrody - obejrzałem w Gdyni pod koniec męczącego dnia. Żałobny poemat Majewskiego przynosił jakąś ulgę. Najlepsza rozmowa reżysera z publicznością odbyła się właśnie po tym filmie. Tadeusz Sobolewski, GAZETA WYBORCZA 19.09.2014.
22.09.2014

W zakończonym festiwalu filmowym w albańskim Durres najnowszy film Lecha Majewskiego, "ONIRICA Psie Pole", został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem "ze względu na umiejętność operowania obrazem na ekranie, który ilustruje w nowy oraz interesujący sposób nieśmiertelny poemat Dantego Boską Komedię". Gratulujemy reżyserowi i całej ekipie!

16 września film "ONIRICA Psie Pole" był prezentowany w obecności reżysera jako wydarzenie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Ostendzie. Jeszcze jeden pokaz odbędzie się 17 września. Najnowsze dzieło Lecha Majewskiego jest prezentowane w ramach głównej, konkursowej sekcji "Look!". Prezentujemy link do wywiadu, który Lech Majewski udzielił w festiwalowym studio: Link


15.09.2014

12 i 13 września film "ONIRICA Psie Pole" był prezentowany w sekcji głównej - Contemporary Visions - 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego SummerFest w nadadriatyckim Durres (Albania). Lech Majewski po raz kolejny był gościem festiwalu. Na wcześniejszej edycji, W 2011 roku, zdobył nagrodę w kategorii "Najlepszy reżyser" za film "Młyn i Krzyż". Link do oficjalnej strony festiwalu: ifsdurres.al

02.09.2014

Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia oficjalnego fanpage'a filmu "Onirica - Psie Pole" Lecha Majewskiego. Właśnie tam znaleźć można najświeższe informacje dotyczące filmu i jego promocji w Polsce. Oto link.

Informacja sprzed chwili: Lech Majewski dołączył do grona twórców, którzy będą zachęcali wszystkich oglądających "ONIRIKĘ Psie Pole" do korzystania z legalnych źródeł kultury.


23.07.2014

Lech Majewski jest pełni rolę przewodniczącego jury na najstarszym festiwalu włoskich filmów dokumentalnych RASSEGNA DEL DOCUMENTARIO PREMIO LIBERO BIZZARI w San Benedetto del Tronto. W poprzednich latach przewodniczącymi byli m. in. Michelangelo Antonioni, Pier Paolo Pasolini, Lucchino Visconti. Na tym festiwalu Lech Majewski otrzyma nagrodę za całokształt twórczości PREMIO UNA VITA PER LE ARTI. Na początku lipca PSIE POLE razem z WAŁĘSĄ Wajdy reprezentowało polską kinematografię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monachium. Tydzień temu było na Międzynarodowym Festiwalu w Odessie, a w sierpniu będzie pokazywane na Montreal World Film Festival w prestiżowej sekcji World Greats.
27.04.2014

Włoski dystrybutor zmienił tytuł filmu "PSIE POLE" na "ONIRICA" (to typowo włoski obyczaj: "MŁYN I KRZYŻ" zmieniono na "I COLORI DELLA PASSIONE"). Film, w całości nakręcony w Katowicach, spotkał się we Włoszech z dużym entuzjazmem - w największych gazetach: "Corriere della sera", "La Repubblica", "Avvenire", a także w "Rolling Stone" recenzje zwykle zajmują nie więcej niż krótki odcinek szpalty, a tu opisy filmu zajęły prawie całe strony.

26.04.2014

Lech Majewski rozmawiał z dziennikarzami głównych stacji telewizyjnych we Włoszech: RAI 1 oraz Mediaset. Półgodzinną rozmowę o filmie "Psie Pole" (w prime time, o 18:00) nadało Radio Watykan. Konferencje prasowe odbyły się we Florencji, Mediolanie i w Rzymie. Szczególną radość dystrybutora wywołał fakt, iż w "Rolling Stone Magazine" reedycja arcydzieła kina (odnowione cyfrowo WIELKIE ILUZJE Jean Renoira), dostała niższą ocenę niż nasz film.

24.04.2014

Przewodniczącym Jury tegorocznej edycji 48 Hour Film Project w Katowicach będzie Lech Majewski – katowiczanin, polski reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Więcej info: 48hfpkatowice.pl

20.04.2014

Płótno na ekranie. "W Wielkim Tygodniu goście Tarnogórskiego Centrum Kultury mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie niezwykle malowniczy film Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż", w którym główną rolę — niderlandzkiego malarza Pietera Bruegela — zagrał Rutger Hauer. Po projekcji widzowie spotkali się z reżyserem, który opowiadał m.in. o tym, jak powstała koncepcja filmu." http://www.gwarek.com.pl/artykuly,artykul,8964,Plotno_na_ekranie

17.04.2014

"Losy 12 postaci ze słynnego obrazu Pietera Bruegla sfilmowane w nowoczesnych technikach z pomysłem znanego reżysera Lecha Majewskiego - to propozycja na czwartkowe popołudnie z kinem Fenomen". Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35254,15819133,Majewski_filmuje__Droge_krzyzowa__Bruegla___Mlyn_i.html#ixzz31JXuagAw

10.04.2014

Lech Majewski w Tarnowskich Górach spotka się z publicznością. Link: http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/artykul/lech-majewski-w-tarnowskich-gorach-spotka-sie-z,2231338,t,id.html

12.03.2014

Na stronie głównej www.lechmajewski.art.pl zamieściliśmy nową fotografię reżysera Lecha Majewskiego.

15.03.2014

Zapraszamy do lektury rozmowy z Lechem Majewskim, opublikowanej w Magazynie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Oto Link. Również w najnowszym wydaniu "Polityki" znaleźć można rozmowę z Lechem Majewskim. Link.

03.02.2014

Ukazał się bardzo znaczący zestaw DVD z 11 filmami Lecha Majewskiego - pisze Barbara Hollender. Zapraszamy do lektury tekstu w "Rzeczpospolitej". Link.

28.01.2014

Zapraszamy do lektury rozmowy z Lechem Majewskim opublikowanej w magazynie O.pl. Oto Link.

02.12.2013

Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprasza 6 grudnia (piątek) o godzinie 19.00 do siedziby NOK przy Pl. Poniatowskiego 42 w Nadarzynie na kolejną imprezę z cyklu Kino Nokowe.

W programie:

- Spotkanie z LECHEM MAJEWSKIM - wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem, jednym z najbardziej oryginalnych, wszechstronnych i cenionych na świecie polskich artystów.

- Pokaz filmu „ANGELUS”(w reżyserii Lecha Majewskiego), o którym Tyron Cole, recenzent Washington City Paper, napisał: „Niesamowicie pomysłowy! Mieszanka absurdalnej satyry Felliniego i mistycznego rytualizmu Tarkowskiego.”

WSTĘP WOLNY. Więcej informacji: Link


19.04.2013

Wywiad Dagmary Romanowskiej: "Lech Majewski: nikomu nie będę narzucał wizji". Od 12 kwietnia Lech Majewski przewodniczy międzynarodowemu jury konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Off Plus Camera. Link.

09.01.2013

W dniach 25.01-17.03 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu prezentowana będzie wystawa "Lech Majewski. Telemach". Kuratorem wystawy jest Mateusz Bieczyński. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 stycznia o godzinie 19.00. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.csw.torun.pl. Serdecznie zapraszamy!
04.12.2012

W trzecim numerze kwartalnika "Arttak" opublikowana została rozmowa z Lechem Majewskim pt. "Ogród skamieniałych czasów". Wywiad przeprowadziła Joanna Daszkiewicz. W tym wydaniu znalazł się również tekst Teresy Grzybkowskiej "Odyseusz naszych czasów", poświęcony twórczości Lecha Majewskiego. www.arttak.pl

23.10.2012

The film director Lech Majewski is presenting in Spain his film The Mill and the Cross (Poland-Sweden, 2010, 96 minutes), inspired by a painting by Pieter Bruegel the Elder. Link.

23.07.2012

Oto linki do kolejnych artykułów i rozmów z Lechem Majewskim:

Lech Majewski: still life with movement

Bringing Bruegel to the big screen

Majewski wystawia w londyńskiej kotłowni. Z powodzeniem


17.06.2012

Zapraszamy do lektury wywiadu z Lechem Majewskim. Tekst ukazał się na stronie internetowej www.earthwize.org w dziale DirectorTALK. Link

17.03.2012

Prezentacja filmu "Młyn i krzyż" w The National Gallery w Londynie: Link

Fragment zapowiedzi: "With sparse dialogue and the occasional voiceover, the film tells its story visually, taking viewers inside the peasant huts, along the cobbled town streets and past stone buildings where the Spanish troops might be roaming. Proof of the film’s power is that some of its imagery – whether dreamscape or detail – stays with the viewer. Majewski also gives life to sounds, be they nature’s or man’s doing".


08.03.2012

Special London Event for Majewski’s The Mill and the Cross

Lech Majewski's Breugel-inspired film The Mill and the Crosswill receive a special screening as a companion piece to a film installation exhibit at the National Gallerie in London. The screening on 17 March 2012 follows the 16 March opening of Lech Majewski: Moving Walls, a site-specific transformation of a power station into live paintings of a series of works including "Bruegel Suite." The exhibit runs through 13 May. The film, which was produced by Poland's Angelus Selesius, is distributed internationally by Wide Management. It drew over 65,000 admissions in its French release.

01.02.2012

W Muzeum Sztuki w Tel Avivie odbędzie się wystawa prac wideo Lecha Majewskiego. Wydarzenie to będzie częścią programu tegorocznej edycji festiwalu filmów o sztuce EPOS., odbywającego się w tym roku w dniach 1-4 luty 2012. W ramach wystawy trwającej do 22 lutego zostaną pokazane prace video art pochodzące z trzech cyklów: DiVinities ( 2001-2005), Krew Poety (2005-2006) oraz Bruegel Suite (2007-2010). Wystawie będzie towarzyszył przegląd filmów artysty ( Młyn i Krzyż; Wojaczek; Ogród rozkoszy ziemskich). Reżyser będzie gościem specjalnym festiwalu EPOS, wygłosi wykład otwarty dla publiczności oraz poprowadzi warsztaty dla izraelskich twórców filmowych.

17.09.2011

Nowe artykuły o Lechu Majewskim:

NPR: "Art And Life, Entwined In 'The Mill And The Cross'"

THE A.V.CLUB: "The Mill And The Cross"


16.09.2011

Zapraszamy do lektury nowych artykułów poświęconych Lechowi Majewskiemu:

BOMB MAGAZINE: "Double Sword-Edge: Lech Majewski"

FROM THE FRONT ROW: "Painting on Film: An Interview with Lech Majewski"

J.B. SPINS: "Bruegel & Majewski’s The Mill and the Cross"

FILM JOURNAL: "Film Review: The Mill and the Cross"

NEW YORK ARTS: "Lech Majewski’s: The Mill and The Cross. The Intersection of Painting and Film"

SPREAD ARTCULTURE: "Reimagining Bruegel: Lech Majewski’s The Mill and the Cross"

THE YORK TIMES: "The Mill and the Cross (2011)"

TIME OUT NEW YORK: "Review: The Mill and the Cross (TimeOut New York)"

AFP: "Le cinéaste Lech Majewski donne vie sur grand écran à un tableau de Bruegel"

AUDIOPORT: "A link to Prairie Miller’s interview with Lech, which will air at varying times this week on affiliate stations across the country."

THE VILLAGE VOICE: "Inside a Masterpiece, and Creating a New One in The Mill and the Cross (The Village Voice)


06.05.2011

Zapraszamy do lektury wywiadu z Lechem Majewskim. Tekst ukazał się na stronie "Fandor. Essential films. Instantly". Link.

17.03.2011

Zapraszamy do lektury wywiadów i artykułów poświęconych filmowi "Młyn i krzyż":

Tygodnik "Uważam Rze"

"Duży Format"

""Gazeta Wyborcza"

"Dziennik. Gazeta Prawna"


20.02.2011

W lutowym miesięczniku "Kino" znajdziemy rozmowę z Lechem Majewskim pt. "Wierzę filozofom..."
19.02.2011

W paryskim Luwrze odbyła się wspaniała premiera filmu "Młyn i krzyż". Relację z pokazu zamieściła weekendowa katowicka Gazeta Wyborcza z 5 i 6 lutego. Ukazały się tam dwa artykuły: "Majewski podbił Paryż" oraz "Widzowie w Paryżu poruszeni filmem Majewskiego".

18.02.2011

Również w Luwrze przez cały Luty wystawiane są wideoarty Lecha Majewskiego. Prezentacje odbywają się w Salle Audiovisuelle, Hall Napoleon. Natomiast od 31 Marca Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera wystawę LECH MAJEWSKI - RETROSPEKTYWA: WIDEOART / RZEŹBA / FOTOGRAFIA.
04.02.2011

J. B. Spins o filmie "Młyn i krzyż". Link.

03.02.2011

Ciekawy tekst na stronie internetowej SF360 Live at Sundance. Link.

03.02.2011

Pismo "The Oregonian" o "Młynie i Krzyżu" Link.

02.02.2011

Recenzja filmu "Młyn i Krzyż" w magazynie "Variety". Link.

28.01.2011

Lech Majewski o pracy nad swoim nowym filmem. (Silesia24.com.pl) (wiadomość nadesłana przez Agnieszkę Musialik).

27.01.2011

Premiery „Młyna i krzyża” Lecha Majewskiego. Czytaj na stronie www.tvp.pl (link) (wiadomość nadesłana przez Agnieszkę Musialik).

26.01.2011

Na stronie internetowej Forbes.pl przeczytać można artykuł "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego na Sundance. Oto link (wiadomość nadesłana przez Agnieszkę Musialik)

25.01.2011

W Muzeum Narodowym w Krakowie, w dniach 16.06 – 28.08.2011, prezentowana będzie wystawa Lech Majewski „Świat według Breugla” (prace videoart związane z filmem "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego) (wiadomość nadesłana przez Agnieszkę Musialik).

06.01.2011

Ruszyła oficjalna strona internetowa filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż": www.themillandthecross.com

31.12.2010

Na portalu YouTube.com obejrzeć można wywiad z Lechem Majewski, poświęcony m. in. filmowi "Młyn i krzyż". Link.

17.11.2010

19 listopada premiera I części kolekcji DVD filmów Lecha Majewskiego:

www.galapagos.com.pl

część 1 – premiera 19 listopada 2010

Lot Świerkowej Gęsi
Szklane usta
Angelus

część 2 – premiera 28 stycznia 2011

Wojaczek
Więzień Rio
Rycerz

część 3 – premiera 11 marca 2011

Ogród rozkoszy ziemskich
Ewangelia według Harr’ego
Pokój saren
DiVinities


16.11.2010

W Bibliotece "Więzi" 2010 (seria: Ludzie Polskiego Kina) ukazała się biografia artystyczna Lecha Majewskiego autorstwa Magdaleny Lebeckiej.

Biografię artystyczną Lecha Majewskiego czyta się jak pasjonującą powieść akcji. Jej autorka stworzyła fascynujący przewodnik po tajemniczym labiryncie, jakim jest twórczość filmowa artysty. Majewski to niepodlegający wpływom i modom outsider. Ze swobodą przemierza w swoich utworach kolejne dziedziny sztuki, bada różne środki ekspresji i alternatywne wymiary narracji. Twórczość polskiego reżysera wysoko cenią m.in. Werner Herzog, a także Charlotte Rampling, Michael York i Rutger Hauer, którzy zagrali w jego najnowszym filmie Młyn i krzyż. To oryginalne przedsięwzięcie filmowe niemal fizycznie wprowadza widza w jeden z najsłynniejszych obrazów Bruegela, a także pozwala – podobnie jak inne filmy tego twórcy – doświadczyć alchemii kina.

Fragmenty książki:

Twórca Wojaczka deklaruje się w swojej twórczości jako wyznawca mistyki pogranicza, jako sympatyk terytoriów i zjawisk „pomiędzy”, gdzie wytwarza się szczególny rodzaj napięcia, którego pozbawiona jest jałowa homogeniczność. Takim jest multikulturowy Nowy Jork, w którym spędził wiele lat, i Janów Śląski – matecznik okultystów, bohaterów Angelusa – gdzie przecinały się granice trzech zaborów. Sam jest – mówiąc metaforycznie – obszarem, na którym spotykają się różne sfery, dziedziny i zjawiska. Wypowiada się w tak wielu mediach, gatunkach i rodzajach sztuki; jego aktywność ma tak duży rozmach, że banalne określenia „artysta totalny” czy „człowiek Renesansu” nie są w tym przypadku nadużyciem. (Magdalena Lebecka)

Michael Hausman, producent Lotu świerkowej gęsi zwykł mawiać: „Podczas dailies – projekcji z dnia zdjęciowego – rekwiruję wszystkie ostre narzędzia!”. Nie wiem, co by się stało, gdybym wówczas podczas przeglądania materiałów do mojego debiutanckiego Rycerza, miał przy sobie zardzewiałą brzytwę. To, co zobaczyłem, to była katastrofa – drętwe, martwe kino! Jakby ze sfilmowanych przez nas miejsc wyparowało całe piękno, jakbyśmy tam w ogóle nie byli. Zdruzgotany przesiedziałem noc na balkonie hotelu Neptun. A o świcie przypomniałem sobie słowa Antonioniego: ja zawsze staram się zapomnieć... Uzmysłowiłem sobie, że oto odrabiam jakieś słupki, odtwarzam wyuczoną na pamięć lekcję, a jestem zupełnie ślepy na rzeczywistość. Wydaje mi się, że wszystko wymyśliłem, a w istocie to wszystko wymyślił mój lęk. Antonioni uratował mi mój debiut i otworzył na dialog z rzeczywistością. (Lech Majewski)

Magdalena Lebecka – dziennikarka, krytyk filmowy, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka reportaży realizowanych w krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia, licznych tekstów o tematyce filmowej oraz wywiadów z twórcami kultury. Stale współpracuje z miesięcznikiem „Kino” i magazynem „FILMPRO” Publikowała m.in. w miesięczniku WIĘŹ, w kwartalniku literackim „Kresy” i „Film & TV Kamera”.

Okładka książki.


19.08.2010

Nakładem wydawnictwa BOSZ ukazał się album "Bruegel The Mill and the Cross".

"Oryginalna książka Michaela Francisa Gibsona „Młyn i Krzyż” była wnikliwą analizą obrazu Petera Bruegla „Droga krzyżowa”. Reżyser Lech Majewski, który drogę twórczą rozpoczynał od malarstwa i poezji, docenił głębię spojrzenia Gibsona na obraz Bruegla i zaproponował mu wspólne napisanie scenariusza. Tak powstał film o podobnym tytule, a jego premierę uzupełnia niniejszy album, który - poza źródłowym esejem Gibsona, bogato ilustrowanym fragmentami omawianego dzieła - zawiera relację z powstania ekranizacji łączącej świat sztuki i filmu, scenorys reżysera oraz liczne zdjęcia z planu filmowego. Angielska wersja językowa."


18.06.2010

Festiwal DWA BRZEGI zaprasza do INNEGO ŚWIATA.

"[...] Dyrektor Artystyczna Festiwalu - Grażyna Torbicka po raz czwarty zaprasza do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą. W pierwszym tygodniu sierpnia w Kazimierzu Dolnym znów pojawi się miasteczko filmowe. W programie m.in. retrospektywa filmów Carla Theodora Dreyera. Duński klasyk uchodzi obok Ingmara Bergmana za najwybitniejszego twórcę skandynawskiego kina. Nad jego fenomenem zastanowimy się wspólnie z gośćmi z Duńskiej Filmoteki Narodowej. Nasze zaproszenie do Kazimierza przyjął Lech Majewski – reżyser, scenarzysta, pisarz, kompozytor, artysta wizualny, człowiek teatru…Z jego osobą będzie również związany KONCERT OTWARCIA. Czwartą edycję Festiwalu zainauguruje Józef Skrzek i SBB, prezentując muzykę filmową związaną nie tylko z twórczością Lecha Majewskiego." Szczegóły na stronie www.festiwal2010.dwabrzegi.pl.


08.03.2010

Stworzyliśmy w serwisie Twitter listę dyskusyjną o twórczości Lecha Majewskiego: www.twitter.com/dominiksolowiej/lech-majewski-fan-club.

07.03.2010

Zapraszamy również na profil Lecha Majewskiego w serwisie Facebook. Założyli go wielbiciele twórczości reżysera "Wojaczka": www.facebook/Lech Majewski FAN CLUB.

25.01.2010

Krótka recenzja Janusza Wróblewskiego ("Polityka") poświęcona "Kolekcji DVD: Lech Majewski" (link).

24.01.2010

Znalezione w Internecie: telewizyjny wywiad z Lechem Majewskim z 30 sierpnia 2008 r. do obejrzenia na portalu "Dailymotion" (link).

21.01.2010

W dziale "Wywiady" zamieściliśmy rozmowę z Lechem Majewskim, opublikowaną w portalu internetowym "The Lumière Reader" oraz artykuł poświęcony "Ogrodowi Rozkoszy Ziemskich" (dział "Recenzje"). Dział tekstów poświęconych biografii artysty wzbogacił się natomiast o artykuł Kate Stanhope "Renaissance man".
19.01.2010

Zachęcamy do lektury sprawozdania z produkcji filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż". Tekst Magdaleny Lebeckiej ukazał się w miesięczniku "Kino" 2009, nr 01.

15.01.2010

Informacje o filmach Lecha Majewskiego opublikowane zostały na francuskiej stronie internetowej "Celluloid Dreams". Szczegółowe informacje pod adresem: link

"Celluloid Dreams starts the year at the Paris RDV with screenings of box office hit MAO’S LAST DANCER and Academy Award shortlisted and multiple award winning animation THE SECRET OF KELLS.

Since its creation, Celluloid Dreams’ main objective has been to bring quality cinema to as wide an audience as possible. A true independent, Celluloid Dreams is foremost an international film distributor and producer.

As an international distributor, through our new VOD platform, The Auteurs in conjunction with The Criterion Collection, we run the world’s first global online social community and film distribution network. We offer a more cost effective way of reaching a global audience as well as monetizing gross revenues for rights owners.

As a producer, developer and financier, Celluloid Dreams’ upcoming production slate has a great deal of exciting, high profile, buzz projects that we will announce early in the year.

Celluloid Dreams will still continue to be a world leading sales agent but for a highly selective slate of bigger international independent films that fit for traditional distribution channels" (www.celluloid-dreams.com).


20.12.2009

W Bazie Produkcji Filmowej opublikowane zostały informacje o najnowszym filmie Lecha Majewskiego. Oto link.

08.12.2009

W "Rzeczpospolitej" online ukazał się artykuł Małgorzaty Piwowar "Jak Michael York grał u Lecha Majewskiego". link.
05.12.2009

6 grudnia w programie 2 TVP wyemitowany zostanie film "Lech Majewski. Świat według Bruegela".

W 1563 roku flamandzki mistrz Peter Bruegel namalował "Drogę krzyżową". Dzieło stało się inspiracją dla obrazu Lecha Majewskiego pt. "Młyn i krzyż". Na potrzeby filmu przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych oraz kostiumów. Ponadto przy tworzeniu zdjęć wykorzystano najnowsze zdobycze technik komputerowych oraz efekty 3D. W realizacji wzięły udział setki statystów. Reżyserka Dagmara Drzyzga przedstawia proces powstawania tego niezwykłego filmu.


21.11.2009

Gratka dla kinomana

Ukazało się wyjątkowe wydanie filmów Lecha Majewskiego na DVD. W zestawieniu znajdują się trzy filmy - wielokrotnie nagradzany "Ogród rozkoszy ziemskich", poruszający "Pokój saren" oraz gorzka satyra na Amerykę - "Ewangelia wg Harry'ego". Pierwszy raz polski widz ma okazję obejrzeć filmy polskiego reżysera w Hollywood. Sugestywne obrazy, niezwykła muzyka - uczta dla kinomana.


20.08.2009

Lech Majewski zakończył zdjęcia do filmu "Młyn i krzyż".

Zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż". Film z gwiazdorską obsadą - Michael York , Charlotte Rampling , Rutger Hauer - jest obecnie na etapie postprodukcji. "Młyn i krzyż" to adaptacja książki autorstwa Michaela Gibsona poświęconej obrazowi Petera Bruegela pt. "Droga na Kalwarię". Akcję obrazu reżyser umieścił w roku 1564, czyli dokładnie wtedy kiedy Bruegel stworzył swoje arcydzieło. Jest to epicki obraz portretujący Jezusa w drodze na Górę Kalwarii gdzie został ukrzyżowany. Rolę Bruegela gra Rutger Hauer, Michael York wcielił się w bankiera i kolekcjonera obrazów, Jonghelincka, a Charlotte Rampling występuje jako Maria. W filmie gra także Joanna Litwin ("Angelus", "Szklane Usta" ), która wciela się w młodą żonę szesnastowiecznego artysty, Marijken, matkę całego klanu Bruegelów. Zdjęcia do filmu autorstwa reżysera i Adama Sikory powstawały w okolicach Katowic, w Tarnowie, Dębnie, Wieliczce, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej; w Pieskowej Skale, Tenczynku oraz w Olsztynie. Producentami filmu "Młyn i krzyż" są Telewizja Polska S.A., Instytucja Filmowa "Silesia Film", Angelus Silesius, Arkana Studio, Supra Film, Odeon, 24 Media i Bokomotiv. Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej (www.stopklatka.pl)


05.06.2009

Lech Majewski wykładowcą w szkole filmowej Rutgera Hauera w Rotterdamie. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.rutgerhauerfilmfactory.com.

Your directing coach: Lech Majewski

The multi-talented Polish artist Lech Wajewski will be coaching aspiring directors at this year's Rutger Hauer Film Factory. Wajewski is a poet and a painter, as well as a writer and director.

Working in the U.S., Brazil, England, Poland, Germany, Lithuania, France and Italy, Majewski uses diverse mediums, such as paintings, films, installations, novels, theatre and opera stagings. He studied at Academy of Fine Arts and graduated from the National Film School in Łód�. His films include; The Knight, Prisoner of Rio, Gospel According to Harry, Basquiat, Wojaczek, Angelus and The Garden of the Earthly Delights. He is a member of the Directors Guild of America and the European Film Academy.

His work has won many prestigious prizes. In 2006, the Museum of Modern Art in New York honoured him with an individual retrospective entitled "Lech Majewski: Conjuring the Moving Image". His latest work Blood of a Poet/Glass Lips took part in the 52nd Venice Biennale and his retrospective that originated at MoMA travelled to the Art Institute of Chicago, Portland Art Museum, Cleveland Institute of Art, Berkeley Art Museum and the National Gallery in Washington DC.


13.05.2009

W zakładce "Recenzje" zamieściliśmy artykuł Dagmary Drzazgi "Lech Majewski i światy jego wizji". Tekst, poświęcony najnowszemu filmowi "Młyn i Krzyż", ukazał się w miesięczniku społeczno-kulturalnym "Śląsk" (www.alfa.com.pl/slask).

07.03.2009

W Nowej Zelandii ruszyła retrospektywa filmów i wideoartów Lecha Majewskiego. Prezentacje potrwają do połowy kwietnia i obejmą wszystkie najważniejsze miasta: Wellington, Auckland, Hamilton, Christchurch, Nelson, Dunedin i Palmerston. Retrospektywie towarzyszy seria wykładów Lecha Majewskiego pod wspólnym tytułem "Ukryty język symboli w Sztuce". Wykłady odbędą się na dwóch uniwersytetach: University of Canterbury oraz Victoria University. Organizatorem retrospektywy są: New Zealand Film Society, Wellington Film Archive, University of Canterbury.

Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych:
www.nzfilmsociety.org.nz
www.aucklandfilmsociety.org.nz
www.nzfilmsociety.org.nz/tauranga.htm
www.filmsociety.wellington.net.nz
www.canterburyfilmsociety.org.nz
www.nelsonfilmsociety.org.nz


12.12.2008

Zdjęcia z konferencji prasowej z udziałem Lecha Majewskiego, Rutgera Hauera, Charlotte Rampling i Michaela Yorka obejrzeć można m. in. na stronie www.plejada.pl. Oto link.

11.12.2008

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć z filmu "Młyn i Krzyż".

10.12.2008

Nowy film Lecha Majewskiego "Młyn i Krzyż"

Michael York, Charlotte Rampling i Rutger Hauer - światowej sławy gwiazdy ekranu gościły w piątek 21 listopada w Katowicach na konferencji prasowej poświęconej najnowszemu filmowi Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż".

Ceniony reżyser, autor takich obrazów, jak "Angelus" czy "Szklane usta", nie po raz pierwszy sięga po malarskie inspiracje. Tym razem punktem wyjścia dla narracji filmowej był znany obraz Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". Akcja filmu, osadzona w XVI-wiecznych Niderlandach, splata wątek męki Chrystusa z cierpieniem Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. W postać Bruegla wcielił się Rutger Hauer, Michael York gra bankiera i kolekcjonera obrazów Jonghelincka, a Charlotte Rampling występuje w roli Marii. W filmie można będzie także oglądać Joannę Litwin, znaną z wcześniejszych filmów Majewskiego.

Sceny "Młyna i krzyża" kręcone są m.in. w okolicach Katowic, Tarnowie, Dębnie i Jurze krakowsko-częstochowskiej. W celu odtworzenia świata flamandzkiego mistrza Majewski buduje zdjęcia wielowarstwowo, używając najnowocześniejszych technik grafiki komputerowej oraz efektów 3D.

Zdjęcia do filmu nie są jeszcze zakończone, ale konferencja z udziałem gwiazd i samego reżysera, jaka odbyła się w katowickim hotelu Monopol, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mediów. Aktorzy i reżyser opowiadali o współpracy przy powstawaniu filmu i wyzwaniach, jakie stawia grającym w nim aktorom. Ci ostatni byli zgodni, że praca z Majewskim to dla nich wyjątkowe przeżycie i wyzwanie. - Jako osoba od lat żyjąca i pracująca w Hollywood, niezwykle cenię sobie europejskie podejście do kina; wagę, jaką przykłada się tu do kina artystycznego, takiego jakie tworzy Lech Majewski. I to, że jest ono dofinansowywane z publicznych środków. - wyznał Michael York - Po raz pierwszy zetknąłem się z twórczością Majewskiego w nowojorskiej MoMie. Teraz miałem okazję spotkać się z nim na planie. To było niezapomniane doświadczenie.

Reżyser dziękował za słowa uznania i odpowiadał: - Niezmiernie się cieszę, że mogłem współpracować z tak wyjątkowymi aktorami. Przy pracy nad "Młynem..." czuję się trochę jak alchemik, który tworzy nową jakość ze składników najwyższej próby. Tymi składnikami są aktorzy, z którymi pracuję - stwierdził Majewski. Reżyser odniósł się też do tematyki swojej twórczości: - Robię zazwyczaj filmy o artystach po prostu dlatego, że wolę ich od gangsterów i policjantów. Nie sądzę, żeby ci ostatni mieli mi coś interesującego do powiedzenia, tymczasem artysta może przede mną odkryć świat rzeczy, których nie znam - wyznał Majewski.

"Młyn i krzyż" wejdzie na ekrany kin w przyszłym roku. Jego producentami są Telewizja Polska S.A., Instytucja Filmowa "Silesia Film", Angelus Silesius, Arkana Studio, Supra Film, Odeon, 24 Media i Bokomotiv. Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. [Polski Instytut Sztuki Filmowej, www.pisf.pl]


09.12.2008

A new film by Lech Majewski “The Mill and the Cross"

World famous celebrities Micheal York, Charlotte Rampling and Rutger Hauer were present at the press conference in Katowice on Friday which was dedicated to “The Mill and the Cross", a recent film by Lech Majewski.

Not for the first time, esteemed director and author of such pictures as “Angelus" and “Glass Lips" Lech Majewski draws inspiration from paintings. This time the starting point for the narrative is a well known painting “The Procession to Calvary" by Peter Bruegel. The plot of the film is set in 16th century Netherlands and combines the story of Christ’s passion with the torment in the Flanders caused by Spanish political and religious oppression. Rutger Hauer plays Breugel, Micheal York plays a banker and collector of Jonghelinck’s paintings and Charlotte Rampling plays the role of Maria. Joanna Litwin, known from Majewski’s previous productions will also be featuring in the film.

Scenes from “The Mill and the Cross" were shot in: Katowice, Tarnów, Dębno and Krakowsko-Częstochowska Jura among other locations. To reconstruct the reality of the Flemish master Majewski built multilevel photography deploying high tech computer graphics and 3D effects.

Film shooting is not yet completed but the conference with the celebrities starring in the film and director, held in Monopol hotel in Katowice, aroused considerable interest among media. Actors and director were talking about cooperation while making the film and the challenges facing the actors. The latter admitted that collaboration with Majewski was an exceptional experience and a challenge. - As a person who has been living and working in Hollywood, I appreciate European approach to cinema; the significance given to the artistic cinema such as that created by Lech Majewski, and that it is supported by public funds said Michael York. The first time I had contact with the achievements of Lech Majewski was “MoMa" in New York. Recently I had an opportunity to meet him on location; it was an unforgettable experience.

The director thanked for recognition and said: - I am tremendously delighted that I had a chance to cooperate with such remarkable actors. While working on “The Mill and the Cross" I feel a little like an alchemist who produces a new substance from ingredients of the highest quality. These ingredients are the actors - said Majewski. The director referred to the themes in his works: - I usually make films about artists for the simple reason that I prefer them to gangsters and policemen. I don’t suspect the latter of having something interesting to tell; meanwhile an artist may reveal an unknown world to me - added Majewski.

"The Mill and the Cross" will be released theatrically next year. Its producers are: Polish Television, “Silesia Film" Film Institution, Angelus Silesius, Arkana Studio, Supra Film, Odeon, 24 Media and Bokomotiv. The Polish Film Institute assists the film financially. [Polski Instytut Sztuki Filmowej, www.pisf.pl]


19.11.2008

Gwiazdy Hollywood przyjeżdżają do rodzinnego miasta Lecha Majewskiego, by wziąć udział w jego najnowszym filmie “Krzyż i Młyn” - Charlotta Rampling, Michael York i Rutger Hauer w Katowicach.

“Młyn i Krzyż”, to tytuł książki o obrazie Petera Bruegela, Droga na Kalwarię. Napisał ją Michael Gibson, wieloletni krytyk sztuki w Herald Tribune i światowej sławy ekspert malarstwa flamandzkiego. Mieszkający w Paryżu Amerykanin zobaczył w paryskim kinie “Angelusa” po czym odszukał i zaprosił Majewskiego do siebie, by wspólnie skonstruować scenariusz.

Film, osadzony w roku 1564 - tym samym, w którym Bruegel namalował swoje arcydzieło - splata pasję Chrystusa z pasją Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. W tym kontekście Bruegel, najwybitniejszy filozof pośród malarzy, jawi się jako Szekspir Flandrii a jego obraz opowiada o tragedii historii i wartości tolerancji. Filmy Majewskiego, wypełnione symboliką oraz licznymi kulturowymi odwołaniami, często sięgają do najlepszych malarskich tradycji, jak choćby „Ogród Rozkoszy Ziemskich” oparty na obrazie Hieronimusa Boscha.

Spomiędzy przeszło pięciuset postaci w obrazie, scenarzyści wybrali tuzin osób, których losy łączą się ze sobą w filmie. Rutger Hauer odtwarza postać Petera Bruegela; Michel York gra bankiera i kolekcjonera obrazów, Jonghelincka, zaś Charlotta Rampling występuje w roli Marii. Wśród polskich aktorów jest Joanna Litwin („Angelus”, „Szklane Usta”), która wciela się w rolę młodej żony Bruegela, Marijken, matki całego klanu Bruegelów.

„Młyn i Krzyż” jest dla Majewskiego zupełnie nowym wyzwaniem - aby odtworzyć świat flamandzkiego mistrza zdjęcia budowane są wielowarstwowo z użyciem najnowszych technik grafiki komputerowej oraz efektów 3 D. Sceny z udziałem aktorów kręcone są w okolicach Katowic, w Tarnowie, Dębnie, Wieliczce, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej; w Pieskowej Skale, Tenczynku oraz w Olsztynie - dokładnie tam, gdzie Wojciech Has, opiekun artystyczny Majewskiego w łódzkiej Szkole Filmowej, 45 lat wcześniej realizował „Rękopis znalezion zamieściliśmy rozmowę z Lechem Majewskim, opublikowaną w portalu internetowym y w Saragossie”.

Kostiumy zaprojektowała Dorota Roqueplo; scenografię Katarzyna Sobańska; zdjęcia, wspólnie z Majewskim, realizuje Adam Sikora. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Angelus Silesius, a głównym inwestorem Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Telewizja Polska. Współproducenci to Szwedzka firma Bokomotiv, Freddy’ego Olssona, Arkana Film, Supra Film, Silesia Film i Odeon.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z reżyserem i gwiazdami filmu „Krzyż i Młyn” w Katowicach, w piątek, 21 Listopada, w samo południe w hallu Hotelu Monopol, ul. Dworcowa 5.


03.11.2008

W dziale "Recenzje" zamieściliśmy tekst Tima Lucasa, poświęcony "Ogrodowi rozkoszy ziemskich". Artykuł ukazał się w magazynie BFI Sight & Sound.

15.07.2008

Portal filmowy "Stopklatka" podał informację dotyczącą najnowszego filmu Lecha Majewskiego "The Hill And The Cross":

"Charlotte Rampling zagra główną rolę w nowym filmie Lecha Majewskiego zatytułowanym "The Hill And The Cross". Dramat ten nakręcony zostanie po angielsku a obecnie znajduje się on w fazie pre-produkcji.

Lech Majewski, znany chociażby jako autor "Wojaczka" czy "Szklanych ust", będzie też producentem, a wspierać będzie go Freddy Olsson z Bokomotiv Filmproduktion. Główne zdjęcia do filmu kręcone będą w południowej Polsce jesienią tego roku. Obraz ma być gotowy latem przyszłego roku.

Scenariusz filmu inspirowany jest obrazem Pietera Breughela zatytułowanym "Droga krzyżowa". To epicki obraz portretujący Jezusa w drodze na Górę Kalwarii gdzie został ukrzyżowany. Lech Majewski chce podobno wiernie oddać klimat obrazu w swoim filmie. Obecnie trwają zaawansowane prace nad kostiumami.

- To sztuka historyczna, która opowiada o pasji Chrystusa i pasji Flandrii ciemiężonej przez Hiszpanów. Chrystus i dwaj złodzieje stają się tu ucieleśnieniem losu wielu kobiet i mężczyzn torturowanych i straconych w drugiej połowie XVI wieku, w czasach hiszpańskiej inkwizycji - wyjaśniał swego czasu w "Rzeczpospolitej" Lech Majewski.

Otoczone murem miasto po lewej stronie, wzgórze Golgota po prawej i wiatrak na skale w centrum obrazu. Tłum ciągnie z miasta ku miejscu egzekucji. Chrystus jest niemal niewidoczny - domyślamy się tylko, że padł pod ciężarem krzyża w centrum sceny. "Droga krzyżowa" przedstawia pejzaż z około 500 postaciami. Niektóre mają tylko 2 mm wysokości. Majewski chce prześledzić losy 12 uwiecznionych przez malarza osób. Maria płacze nad losem syna, młynarz uruchamia i zatrzymuje młyn, handlarz przygotowuje towary do sprzedaży, z domów wybiegają dzieci. Widzimy też Jezusa w celi, jednego ze złodziei, którego odwiedza mnich, flamandzkiego mieszczanina, hiszpańskiego oficera, Szymona Cyrenejczyka.

Rampling wcieli się w matkę Jezusa. Inne role aktorskie nie zostały jeszcze obsadzone.

Rozmawiając w Karlowych Warach szwedzki producent nie zdradził jaki jest budżet filmu, ale powiedział, że finansowanie pochodzi m.in. z Telewizji Polskiej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"Droga krzyżowa" to obraz o wymiarach 170 x 124 cm, który obecnie znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu (www.stopklatka.pl)


04.06.2008

Cykl wideoartów Lecha Majewskiego "Krew Poety/Szklane Usta", powstałych przy udziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, został zaproszony do pokazów w galeriach i muzeach Japonii.

W czerwcu pokaże je Aichi Arts Center w Nagoja; w lipcu Yokohama Museum of Art; w październiku Hokkaido Museum of Art w Sapporo, a w listopadzie Image Forum w Tokio. W końcu czerwca wersja filmowa cyklu, "Szklane Usta", weźmie również udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sydney.

11 lipca w warszawskiej Zachęcie zostanie otwarta indywidualna wystawa artysty. Oprócz rzeźb wystawa zaprezentuje wybrane wideoarty z dwóch cyklów "Krew Poety" oraz "DiVinities". Planowany jest również retrospektywny przegląd filmów Lecha Majewskiego (Polski Instytut Sztuki Filmowej).


20.03.2008

W dniach 18 - 30 marca w "La Galerie Basia Embiricos" odbędzie się wernisaż Lecha Majewskiego. Oto link do strony galerii.

19.03.2008

11 kwietnia w Muzeum Niemieckiego Instytutu Filmowego w Frankfurcie nad Menem odbędzie się prezentacja „Szklanych Ust”.

W dniach 16 – 20 kwietnia „Szklane Usta” prezentowane będą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Istambule.

25-27 kwietnia: specjalne pokazy „Szklanych Ust” w Monachium i Norymberdze.

Początek 30 kwietnia: wideoarty Lecha Majewskiego prezentowane będą w sześciu muzeach sztuki współczesnej w Japonii, m. in. w słynnym Mori Museum w Tokio.

11 lipca: indywidualna wystawa Lecha Majewskiego w warszawskiej Zachęcie.

W czerwcu i w lipcu na Festiwalu Muzycznym w Fischer Center for the Performing Arts w Bard College w Nowym Jorku wystawiana będzie opera Szymanowskiego „Król Roger” w reżyserii Lecha Majewskiego. Autor "Szklanych Ust" zaprojektuje również scenografię i kostiumy.


18.03.2008

"Obraz Bruegla oglądany przez wizjer kamery"
Barbara Hollender, "Rzeczpospolita" 18.03.2008

Reżyser zamierza pójść śladem twórcy "Nightwatching" Petera Greenawaya. Chce rozszyfrować na ekranie dzieło Pietera Bruegla "Droga krzyżowa"

Czarny ekran. Szum wiatru. Błyskawica rozświetla kontury młyna. Powietrze rozdziera piorun, szumi deszcz. Gdy ulewa cichnie, słychać modlitwę odmawianą przez tłum. Po ciemnym ekranie przesuwają się pochodnie. Tak zaczynać się będzie nowy film Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż".

– Chcę z bliska przyjrzeć się dziełu Bruegla – twierdzi reżyser. – Ożywić postacie, ale również przypomnieć uniwersalne przesłanie wielkiego flamandzkiego twórcy.

"Droga krzyżowa" to obraz o wymiarach 170 x 124 cm, który obecnie znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

– To sztuka historyczna, która opowiada o pasji Chrystusa i pasji Flandrii ciemiężonej przez Hiszpanów. Chrystus i dwaj złodzieje stają się tu ucieleśnieniem losu wielu kobiet i mężczyzn torturowanych i straconych w drugiej połowie XVI wieku, w czasach hiszpańskiej inkwizycji – wyjaśnia Lech Majewski.

Otoczone murem miasto po lewej stronie, wzgórze Golgota po prawej i wiatrak na skale w centrum obrazu. Tłum ciągnie z miasta ku miejscu egzekucji. Chrystus jest niemal niewidoczny – domyślamy się tylko, że padł pod ciężarem krzyża w centrum sceny. "Droga krzyżowa" przedstawia pejzaż z około 500 postaciami. Niektóre mają tylko 2 mm wysokości.

Majewski chce prześledzić losy 12 uwiecznionych przez malarza osób. Maria płacze nad losem syna, młynarz uruchamia i zatrzymuje młyn, handlarz przygotowuje towary do sprzedaży, z domów wybiegają dzieci. Widzimy też Jezusa w celi, jednego ze złodziei, którego odwiedza mnich, flamandzkiego mieszczanina, hiszpańskiego oficera, Szymona Cyrenejczyka.

Jest i sam Bruegel z bankierem, który kupił jego obraz. Stopniowo przed oczami widzów układa się scena z obrazu. Wreszcie wszystkie postacie zamierają w pozach namalowanych przez Bruegla. Kamera wyłuskuje osoby, które przed chwilą śledziła. Potem akcja rusza dalej. Zapada zmierzch, kolejny grzmot rozrywa niebo, Jezusa znoszą z krzyża.

– To malowidło można interpretować jako głos opowiadający o tragizmie historii i wartości tolerancji – mówi reżyser, który ma nadzieję, że film powie coś ważnego także o naszej współczesności.

Lech Majewski jest artystą, który nie ulega modom. Od lat przygląda się światu, próbuje opisać kondycję człowieka, jego tęsknoty i słabości. Często sięga do archetypów, symboli. Jest malarzem, pisarzem, scenarzystą (m. in. filmu "Basquiat"), reżyserem. Na dużym ekranie zadebiutował w 1980 r. filmem "Rycerz". Potem wyjechał z Polski. W Stanach Zjednoczonych zrealizował "Lot świerkowej gęsi", w Brazylii – "Więźnia z Rio".

Dzisiaj mieszka w Wenecji, ale wraca do Polski. Tu zrealizował m.in. "Pustynny lunch", "Wojaczka", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Angelusa", "Szklane usta", "Pokój saren". Lubi w kinie eksperymentować. Jego filmy przypominają plastyczne instalacje. W 2002 r. wydał książkę "Hipnotyzer", stworzył też 12 wideoartów "Divines". Miał wystawy w Argentynie, Anglii, USA. W 2006 r. jego prace trafiły do nowojorskiej MoMA. Prezentował tam m.in. "Krew poety" – 33 puszczane symultanicznie wideoarty. Niebawem Majewski otworzy dwie swoje wystawy w galeriach paryskich.

Scenariusz "Młyna i krzyża" napisał razem z Michaelem Gibsonem. Zainteresowanie rolą Marii wyraziła Charlotte Rampling.

Zdjęcia mają się zacząć już na przełomie maja i czerwca. Będą kręcone w Jurze KrakowskoCzęstochowskiej. Producentem filmu jest firma Angelus Silesius, a głównym inwestorem Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło: Rzeczpospolita


Strona internetowa www.lechmajewski.art.pl ma charakter niekomercyjny i stworzona została w celu popularyzowania twórczości Lecha Majewskiego. Większość informacji pochodzi z witryny www.lechmajewski.com - Personal Home Page Lecha Majewskiego.